Páčil sa vám filmový Eragon? Myslíte si, že má ešte nejakú budúcnosť? Reč je samozrejme o reštarte, pretože filmový Eragon, ktorého sme sa pred niekoľkými rokmi dočkali dostal obrovský „hate“.

Kritike neunikli napríklad herecké výkony alebo réžia Stefena Fangmeiera, ktorý si dokonca vyslúžil prirovnanie k legendárne zlému Uwe Bollovi. Nezaujímavé prišli mnohým recenzentom aj postavy, a to vrátane titulného hrdinu.
Knižnýmm puristom potom vadilo najmä citeľné osekanie príbehu. Z Eragona prakticky zmizol celý národ trpaslíkov a jeho mesto s istým obrím klenotom, ktorý hral veľkú úlohu v originálnom finále. Vynechané bolo tiež dobrodružstvo hlavných postáv v meste Teirme, na ktoré knihy v pokračovaní nadviazali.
Zo snímky tak zmizla kopa zaujímavých detailov a schudobnel aj samotný príbeh. Ten nebol ktovieako originálny ani na papieri, takže na plátne vyslovene bol predvídateľný. Navyše scenár celkom paradoxne podráža nohy plánovaným pokračovaniamm Eragona, keď vystrihol či pozmenil mnoho vedľajších liniek. Smrť zákerných ra’zakov, ktorí zavraždili hrdinovho strýka Gera, napríklad v knihe prišla až v treťom diele.
Hneď dva ďalšie chystané diely, ktorým záver filmu očividne umetal cestičku, samozrejme nikdy nevznikli. Plagáty oznamujúce, že sa blíži prvá kapitola trilógie Odkaz dračích jazdcov, sa stali iba prázdnymi sľubmi.

Sám spisovateľ Christopher Paolini, ktorý začal na Eragonovi pracovať ešte ako teenager, neskôr vyjadril svoje zmiešané pocity. Je vraj rád, že sa jeho dielo dočkalo adaptácie, čoho sa dočká len zlomok kníh. Tiež si váži toho, že snímku jeho Odkazu dračích jazdcov získal milióny nových čitateľov. Diplomaticky však zároveň podotkol, že film odráža víziu štúdia a režiséra, nie tú jeho.
Paolini vtedy nemal žiadny vplyv na to, ako bude snímka vyzerať. Keby sa ale vraj niekedy chystala nová adaptácia, chcel by si už zachovať väčšiu kontrolu. V ideálnom prípade by vraj aj napísal scenár a stal sa producentom snímky.
Nie je pritom vylúčené, že by k rebootu skutočne mohlo dôjsť. Práva k Eragonovi totiž doteraz vlastnilo štúdio 20th Century Fox, takže dračí jazdec podobne ako napríklad Fantastická štvorka, X-Men či Avatar skončil v rukách Disneyho. Spisovateľ zmenu vlastníka práv okomentoval zatiaľ len v roku 2017 s tým, že doteraz nevie, čo to pre Eragona bude znamenať.
Nie je však vôbec nepravdepodobné, že Disney niečo s populárnou fantasy sériou skutočne urobí. Možností má veľa – od klasického celovečerného rebootu až napríklad po potenciálnu seriálovú adaptáciu, ktorá by mohla obohatiť streamovaciu platformu Disney +, ktorá sa rozbehne tento rok.
Odkaz dračích jazdcov má totiž stále svoje verne publikum. Hoci hlavná séria skončila už v roku 2011 vydaním štvrtého dielu Inheritance, v decembri vyšla v angličtine zbierka troch nových príbehov z Alagaëzie The Fork, the Witch, and the Worm, ktorá na dej tetralógie nadväzuje.
Dosť možno sme teda ešte o Eragonovi nepočuli naposledy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.