Rok 2017 sa nám skončil, a my pre vás máme zoznam desiatich filmov, ktoré v tomto roku zarobili najväčší balík. Tento zoznam však bude iné, pretože berieme v úvahu náklady na film, a nakoniec samostatný zisk.

 

Wonder Woman

Štúdio Warner Bros. taký úspech potrebovalo ako soľ. Princezná Diana totiž bodovala ako u divákov, tak u kritikov, čo je u komiksového filmu od DC celkom vzácnosť. Wonder Woman sa podarilo za veľkou mlákou utŕžiť viac ako 410 miliónov dolárov a stala sa tak najvýnosnejším superhrdinským originom všetkých čias. Zvyšok sveta pridal ďalších 410 miliónov a WW si tak pripísala celkových 821 miliónov dolárov. Kto by to bol povedal, že bude na tom lepšie, než týmovka Justice League, ktorá nezarobila ani 700 miliónov.

Baby Driver

Očakávaná muzikálová pecka od Edgara Wrighta bola chválená zo všetkých strán. Štúdio Sony má ale povesť spoločnosti, že na čo siahne, to pokazí. Baby Driver bol ale výnimkou. Šéfovia zo Sony dali Wrightovi 34 mega a ten sa im odvďačil zárobkom 227 miliónov dolárov.

 

Logan: Wolverine

Fantastické rozlúčenie s postavou, ktorú Hugh Jackman stvárnil 17 rokov. Wolverine sa konečne dočkal takej sólovky, na ktorú všetci tak dlho čakali. Logan vyrazil do kín ako snímka s obmedzenou dostupnosťou, ale aj tak si došiel pre úctyhodných 616 miliónov dolárov, čo je pri oficiálnom rozpočte 97 miliónov pekná suma. Režisér sa tak do tretice konečne trafil do vkusu kritikov a divákov. Bolo načase.

It

Nečakaný úspech zaznamenal tiež horror It podľa slávnej predlohy Stevena Kinga. Viac ako dvojhodinový film však získal na internete veľkú reputáciu. Jeho trailery patrili medzi najsledovanejšie a už sa len čakalo, či sa to premietne na tržbách. Podarilo sa. Rozpočet 35 miliónov sa podarilo niekoľko znásobiť. Snímka zarobila  698 miliónov, čo je na film s prístupom od 18 rokov solídny výkon.

Rýchlo a zbesilo 8 

Veľúspešný siedmy diel zarobil aj na smrti Paula Walkera, pretože pôsobil tak trochu ako rozlúčka s postavou. James Wan ale dokázal vyťažiť maximum a snímka zarobila miliardu a pol. Ôsmy diel stál logicky viac. Oficiálne čísla spomínajú sumu 250 miliónov plus reklamnú kampaň. Snímka síce zarobila menej ako sedmička, ale aj tak zarobil viac ako 1,23 miliardy dolárov.

 

Annabelle 2: Zrodenie zla

Prvá snímka nebola po kvalitatívnej stránke nejako výrazná. Pokračovanie spin-offu teda budilo rozpaky. Ale kritikom sa nová Annabelle celkom páčila a poznať to bolo aj na tržbách. Nízke náklady na horror, oficiálne vraj 15 miliónov, sa vyplatili a štúdio mohlo oslavovať. Dvojka si totiž prišla celkovo na 306 miliónov dolárov.

 

Kráska a zviera

Jedna z najslávnejších animovaných rozprávok sa dočkala prevedenia do hranej podoby. Kvalitatívne sa nejedná o kôstku ako Popoluška, ale vďaka šuškande na internete sa o filme začalo hovoriť. Diváci nakoniec prišli v hojnom počte a snímka zarobila 1,26 miliardy. Avšak pri ďaleko nižšom rozpočte, než v prípade rýchlych áut. 160 miliónov na výrobu je síce fajn (hovorí sa až o 260 mega), ale Disney vrazil neskutočné peniaze do reklamnej kampane. Celkové náklady mohli pokojne presiahnuť 350 miliónov. Aj tak ale bude Kráska profitovým dielom.

 

Uteč

Universal tento rok bodoval a nebyť štúdia Disney, asi by súboj o prvenstvo v tržbách vyhral. Komediálna dráma / thriller / horror Uteč sa chválilo veľmi nízkymi nákladmi. Zdroje uvádzajú 4,5 miliónov dolárov, čo zodpovedá, pretože to bol viacmenej konverzačný film. Lenže aj tak sa podarilo nalákať divákov, ktorí celosvetovo priniesli filmu 278 miliónov. Wow!

 

Rozpoltený

Ďalší hit Universalu a veľký návrat M. Night Shyamalana, režiséra Šiesteho zmyslu. Po prepadoch typu Posledný vládca vetra alebo Po zániku krajiny sa vrátil doslova na zem. Jeho minulou snímkou Návšteva bol prvým znakom toho, že by sme sa mohli opäť dočkať lepších filmov od tohto talentovaného tvorcu. Rozpoltený to dokázal. Shyamalan totiž šikovne prepojil rozpolteného so svojim starým hitom Vyvolený a vykľul sa z toho veľmi dobrý thriller. Pre štúdio navyše ohromne ziskové. Pri rozpočte 9 miliónov dokázala snímka celosvetovo zarobiť 278 miliónov, čo ho radí medzi najvýnosnejšie filmy roka.

 

Já zloduch 3

Novodobá továreň na peniaze, to je divízia pre animované filmy od štúdia Universal. Diváci a najmä tí najmladší majú radi Mimoňov. A je jedno, že tu nemajú vlastný film, ono totiž stačí, že majú vedľajšiu úlohu. Štúdio dá minimum prostriedkov na výrobu a potom sa len pozerá, ako sa sypú peniažky. Ja, zloduch 3 stál totiž iba 80 miliónov a dokázal zarobiť niečo málo cez miliardu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.